Εκπαιδευτική Εκδρομή στην Κόπραινα

Λίγο πριν κλείσουν τα σχολεία οι μαθητές και οι μαθήτριες των μικρών του Νηπιαγωγείου επισκέφτηκαν το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αράχθου-Άρτας στην Κόπραινα. Το πρόγραμμα στο οποίο συμμετείχαν είχε τίτλο “ΣΤΟΝ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ …ΜΠΟΡΕΙ ΤΩΡΑ Η ΠΑΛΙΑ”. Επειδή ο Αμβρακικός κόλπος είναι ένα οικοσύστημα πλούσιο σε χλωρίδα και πανίδα οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν βίντεο σχετικά με τις χελώνες caretta-caretta. Ενημερώθηκαν για τους κινδύνους και τις απειλές αυτού του είδους και ευαισθητοποιήθηκαν πάνω στο θέμα της προστασίας του την περίοδο αναπαραγωγής του. Επίσης, είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν τον Φάρο και να μάθουν τη μοναδικότητα αυτού του κτιρίου. Στη συνέχεια με τη βοήθεια του τηλεσκοπίου είδαν φοινικόπτερα, κορμοράνους και γλάρους που βρίσκονταν αρκετά μέτρα μακριά. Η όμορφη αυτή επίσκεψη έκλεισε με ένα ωραίο παιχνίδι, καθώς οι μαθητές/τριες έπρεπε να μεταφέρουν με ασφάλεια το “αυγό της χελώνας” ώστε να μεγαλώσει και στη συνέχεια να επιβιώσει μέσα από τα διάφορα εμπόδια που έρχεται αντιμέτωπη η χελώνα στη ζωή της. Ευχαριστούμε θερμά την υπεύθυνη του κέντρου για τη φιλοξενία και την ξενάγηση. Τέτοιες εκδρομές σε γεμίζουν με γνώσεις, εικόνες, χρώματα και εμπειρίες!